“Ne keresgéld az élet értelmét: adj értelmet az életednek!”
Egyszer, életutunk középtáján egyszerre csak elkövetkezik az az állapot, amikor minden eddig elért eredményünk megkérdőjeleződik. Egészségesek vagyunk, a szakmánkban is minden megy a maga útján. Ám egyszerre felbukkan egy kérdés: hát ennyi volt az egész? És hiába találunk ezer okot is arra, hogy elégedettek legyünk az életünkkel, mégsem vagyunk azok.
Ekkor alaposan végiggondoljuk, mi mindent értünk el idáig. Saját házunk van, jó kapcsolatban élünk, a gyerekeink is egészségesek. Még a karrierünk létráján is vezetnek fölfelé további fokok. A sürgető kérdés azonban még mindig ott zakatol: ha az életem második fele is éppolyan sikeres lesz, mint az első volt, és a végén visszanézek, vajon elmondhatom-e a végén, hogy teljes életet éltem? És –akarva-akaratlan– kétségek kínoznak, ha a válaszon törjük a fejünket.
- Aztán megkérdezzük magunktól: hát milyen is volna az a teljes, igazi élet? Hirtelen rádöbbenünk, hogy sorsunk bizonyos, a maguk idején igen nagy jelentőségűnek vélt mérföldkövei alaposan megfakultak, elvesztették jelentőségüket. Másrészről viszont a korábban jelentéktelennek hitt dolgok közül soknak megnő a fontossága. Leggyakrabban olyan esetek ezek, amelyekben a másokkal fenntartott kapcsolat játszik szerepet, olyan találkozások vagy barátságok, amelyekben esetleg segíteni tudtunk másokon.
- Aztán még azt is megkérdezzük magunktól, mi rejlik még bennünk, amit érdemes felszínre hozni?
- Mi az életutunk légyege, mi a feladatunk az életben, és vajon melyek azok a csak tőlem elvárható lépések, amelyeket ezen a – senki más által nem járható – úton meg kell tennem?
És ekkor tudatosul bennünk, hogy még minden nyitva áll, még bármelyik pillanatban megváltoztathatjuk életünket, még a valóban fontos dolgok felé fordulhatunk. Kezdődhet az életnek nevezett nagy kaland!
Kurt Tepperwein
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: